Deneme | Güneş Erkek Öğrenci Yurdu Ankara
GÜNEŞ ERKEK ÖĞRENCİ YURDU 2 gunes@gunesogrenciyurtlari.com 0312 212 31 23 - 0535 484 57 25

Osman Akça’nın kaleme aldığı yazıyı sizler için derledik.

Ören, Gökova Körfezi’nin tam ortasında, tarihi M.Ö. 3000’li yıllara dayanan ve dünyada ilk seramik sanatıyla ünlenmiş antik Keramos kentiyle iç içe olan bir belde. Muğla- Milas’ın 39 km güneyinde bulunan Ören, Türkiye’nin 8.500 metre olan en uzun halka açık plaj ve sahil şeridine sahip. Mavi yolculuğun uğrak yeri Çökertme koyu ile birlikte 28 kilometrelik sahili var. Nem oranı düşük, oksijeni bol. Bu nedenle, çeşitli sağlık sorunu olanlar, yaşam için Ören’i seçiyor.

Yamaç paraşütü:

Ören beldesinin yüksekliği 640 metre olan Kocatepe zirvesinde yılın on iki ayı yamaç paraşütü yapabilirsiniz. Beldeye 20 dakika mesafedeki pist, sıcak hava türbülansının tek taraflı ve güçlü olma özelliğine sahip olması sebebiyle kaza riski yok denecek kadar az. Bu özellik sizin pistten yaklaşık 1000 metre daha yükselmenize ve dünyada diğer yamaç paraşütü yapılan dağlarda olmayan atladığı piste tekrar inebilmenize imkan sağlıyor. Ayrıca dünyadaki diğer pistlerden atlayan profesyonel paraşütçüler havada en fazla 2 ila 2,5 saat kalabilmekteyken, Kocatepe’de sıcak hava türbülansının düzenli olması nedeniyle 7 ila 8 saat havada kalınabilir.

Doğa Sporları:

Eşsiz sahile ve mavinin tüm tonlarının dans ettiği denize sahip olan Ören beldesi ve çevresinde bulunan koylarında, yelken, sörf, banana, deniz bisikleti, kano ve buna benzer birçok deniz sporlarını yapma imkanı bulabilirsiniz. Her yıl geleneksel olarak Bodrum’dan başlayıp Ören Beldesi ve çevre koylarını kapsayıp belde sınırları içinde yer alan Çökertme köyünde son bulan, yelken yarışları ilgi odağınız olacak. Ören kumsalları, plaj sporlarının da vazgeçilmezi. Bu özelliğinden dolayı her yıl plaj voleybolu ve plaj futbolu turnuvalarının adresi haline gelmiştir. Belde ayrıca futbol, basketbol, tenis, voleybol gibi sporların yanında özellikle kros için çok elverişlidir. Sahilin ve koyların yanı sıra tam bir doğa harikası olan Ören, doğa sporlarının da merkezi durumunda. Yamaç paraşütü, yamaç tırmanması, trekking, bisikletkros, motokros, jeep safari, kanyon, mağara ve buna benzer birçok sporların her yıl düzenlenen turnuvalarla bütün doğa sporcularını bir araya getiriyor. Doğa sporu tutkunları yılın her mevsiminde kamp yapmaya uygun tesisleriyle Ören’i ziyaret ediyor.

Ören’ de kara, hava ve deniz doğa sporları, bir arada yapılabiliyor. Özellikle dağ sporlarından trekking, yamaç tırmanma, jeep safari, moto ve bisiklet kros sporlarının yanı sıra yamaç paraşütünün yapıldığı Kocatepe, bu farklılığıyla dünyadaki sayılı dağlar arasında yer alıyor. Kocatepe’nin 640 metre olan yüksekliği, yaz-kış uçulabilme imkanı sağlıyor. Kocatepe’ye deniz üzerinden gelen termiğin çok uygun olması, yamaç paraşütü kaza riskini minimuma indirgiyor. Yamaç paraşütü yapılan dünya dağları arasından farklı olarak Ören Kocatepe’de, havada istediği kadar kalan paraşütçü, atladığı piste hiç zorlanmadan ve kolaylıkla geri dönebiliyor.
Ören ayrıca kanyon ve mağaraları ile de ünlü bir bölge olup, Gökova Körfezi’nin ve yat turizmi yapılan koyların ortasında yer alması nedeniyle ayrı bir önem taşıyor.
Ören’in yer aldığı Gökova Körfezi coğrafyası ve doğal güzellikleri karşısında büyülenen Halikarnas Balıkçısı- Cevat Şakir Kabaağaçlı duygularını, “Roma’yı gör de öl demişler, Gökova’yı gör de yaşa” şeklinde açıklar.
Ünlü denizbilimci Kaptan Cousteau ise “Ben dünyanın bütün denizlerini gezdim. Eğer dünyada bir cennet arıyorsan, işte o cennet Gökova’dır” der.

KARYA KALINTILARI
Kocatepe’de ayrıca Karya uygarlığı döneminde yapılan antik yol kullanılarak, çam ağaçları arasında tarih kokan yamaçlara tırmanabilirsiniz. Ören beldesi ve çevre köylerinde bisiklet ve motokros sporları da yapabilirsiniz. Belde eşsiz doğasıyla size dağ bisikleti ve motokros için zevkli, heyecanlı bir tur imkanı sunacak. Ören’de yılın on iki ayı, Jeep safari turlarına katılabilirsiniz. Ayrıca Ören’de “Dünya Klasik Otomobil Yarışlarının Birinci Etabı”nı her yıl izleme imkanı bulabilirsiniz.

Zıpkınla Balık Avlama Şampiyonası

2017 yılında Türkiye Su Altı Federasyonu tarafından düzenlenen Zıpkınla Balık Avlama Yarışması 21-22 Nisan tarihlerinde Muğla’nın Milas ilçesine bağlı Ören Mahallesinde gerçekleştirdi.

Arkeolojik Sit Alanları                

Müzenin özellikleri (önemli tarihi eserler gibi) kısaca açıklanmalı

Keramos 1 km.

Bodrum Castle 56 km.

Bodrum Museum 56 km.

Ephesus 165 km.

Hereklia 80 km

Didyma :111 km

Miletos : 101 km

Priene :   121

Pamukkale : 231